Pasové minimum pro praktické veterinární lékaře
PASOVÉ MINIMUM PRO PRAKTICKÉ VETERINÁRNÍ LÉKAŘE SESTAVIL: MVDr. Martin Grym
Vystavování pasů pro psy, kočky a fretky (v úřednickém žargonu správněji „identifikačních dokladů pro zvířata v zájmovém chovu“) se za posledních 10 let stalo nedílnou součástí práce veterinárního lékaře. Koncept (pet)pasů začal být v rámci EU plně realizován v roce 2003. Vzhledem k relativně volnému pohybu osob, zboží i zvířat po EU bylo nutné i u zvířat v zájmovém chovu zohlednit epizootologický aspekt cestování, definovat podmínky přesunů a standardizovat vyžadovanou dokumentaci. Mezinárodní očkovací průkaz tuto roli plnit nemohl především pro svoji nejednotnou a nestandardizovanou koncepci. V souvislosti s organizační náročností procesu výroby, distribuce a vystavování pasu deleguje členský stát (zaúkolovaný v tomto směru Evropskou komisí) určité pravomoci na soukromé a samosprávné subjekty. Tyto subjekty státní veterinární správa v rámci celého systému registruje k výrobě a distribuci pasů nebo schvaluje a registruje k jejich vystavování. V případě porušení povinností má státní veterinární správa pravomoc vést se subjektem správní řízení, udělovat pokuty a pozastavovat nebo odebírat schválení. Veterinární lékaři byli pověření vystavováním pasů pro jednotlivá zvířata, jejich evidováním v centrální evidenci pasů a průběžným zaznamenáváním změn do těchto pasů. Komora veterinárních lékařů ČR pak plní roli jednoho z distributorů pasů a dle zákona vede a spravuje jejich centrální evidenci.
Pas pro zvířata (prozatím) není veřejnou listinou, tudíž pro něj neplatí přísnější režim aplikovaný na občanské průkazy, cestovní pasy, rodné listy apod. Výrobce a distributory pasů registruje Ústřední veterinární správa ČR, Výrobce musí povinně zavést do centrální evidence všechny pasy, které poskytnul konkrétnímu distributorovi. Distributor pak musí zaznamenat do centrální evidence prodej pasu konkrétnímu schválenému veterinárnímu lékaři. Schválený veterinární lékař musí do 3 pracovních dnů po vystavení pasu na konkrétní zvíře a majitele provést o tomto vystavení záznam do centrální evidence. Je tak umožněna „traceabilita“, čili vystopovatelnost pasu ve všech případech, kdy je to nutné. Do centrální evidence pasů má přístup i státní veterinární správa.
Pro koho je Kdo může Jak se stát schváleným Může být schválena pro registraci pasů Kde je možné získat pas určený k následnému Mohou si schválení veterinární lékaři Jaké jsou povinnosti soukromého veterinárního lékaře Kde je taxativně uvedeno, co musí schválený Jak je to se zodpovědností za údaje Může do pasu provést záznam neschválený
Komentář: Nezapomenout na podpis majitele zvířete.
Komentář: Specifikaci v bodech 1., 3. a 5. udává majitel zvířete. Schválený veterinární lékař nemá povinnost zkoumat, zda je věk zvířete uvedený majitelem správný. Obsah bodu 7. není v žádném předpisu specifi kován, je zde tedy ponechán prostor pro popis jakéhokoli výrazného rysu či vlastnosti. Údaj o druhu zvířete, plemeni, jeho barvě i o veškerých výrazných nebo rozeznatelných rysech či vlastnostech by měl být uveden v češtině i angličtině. Druh zvířete: PES - DOG, KOČKA - CAT, FRETKA - FERRET. České a odpovídající anglické názvy plemen psů i koček lze najít například na www.celysvet.cz (v horní liště: kategorie PSI a KOČKY). Pohlaví: SAMEC - MALE, SAMICE - FEMALE. Barvy: ČERNÁ - BLACK, BÍLÁ - WHITE, ŠEDÁ - GREY, REZATÁ - GINGER/RED, HNĚDÁ - BROWN, SKVRNITÝ - MOTTLED, TABBY - MOUROVATÝ.
Komentář: Alfanumerický kód (bod 1.) lze vyplnit originální nálepkou či vepsáním čísel ručně. Datum aplikace transpondéru (čipu) nebo jeho odečtení musí být shodné s datem prvně zaznamenaného očkování proti vzteklině, nebo ho musí předcházet. V bodě 2. se nehodící škrtá. Data se píší formou dd/mm/rrrr, časy 00:00.
Komentář: Datum vydání pasu by se mělo shodovat s datem označení zvířete nebo odečtem stávajícího označení zvířete, a nesmí být mladší nežli datum prvně zapsaného očkování proti vzteklině. To znamená, že datum vystavení pasu by nemělo následovat po datu prvně zaznamenaného očkování proti vzteklině (s výjimkou uvedenou dále). Datum vystavení pasu může být starší, než je tomu u prvně zaznamenaného očkování proti vzteklině, z čehož vyplývá, že pas lze vystavit dříve, než může být zvíře očkováno proti vzteklině, tj. před dovršením 12. týdne věku. Jestliže bylo zvíře v minulosti prokazatelně čipováno a takto označené zvíře bylo následně prokazatelně očkováno proti vzteklině, lze tyto údaje uvést i do nově vystavovaného pasu. Data čipování a očkování jsou pak starší než je tomu u data vydání pasu. V případě uznání tetování jakožto označení zvířete musí být do pasu zapsáno datum provedení tetování, ale také datum odečtu tetovacího čísla. Datum vydání pasu se pak musí shodovat s datem odečtu tetování.
Komentář: Záznam o očkování proti vzteklině může provést pouze veterinární lékař schválený pro vydávání pasu a odběr vzorků k sérologickému testu prokazujícímu ochranné protilátky proti vzteklině nebo soukromý veterinární lékař schválený pro provádění vyšetření, zdravotních zkoušek a povinných preventivních a diagnostických úkonů v rámci veterinární kontroly zdraví, kontroly dědičnosti zdraví a kontroly pohody zvířat podle § 61 odst. 5 zákona č. 166/1999 Sb., veterinární zákon. Očkované zvíře nesmí být mladší 12 týdnů. Při primovakcinaci se počítá 21 dní na vývoj imunity (zvíře nesmí v tuto dobu vycestovat). Jestliže není pravidelně očkované zvíře při další předepsané vakcinaci přeočkováno do data uvedeného v pase, je na něho pohlíženo jako na zvíře, kterému propadla imunita a po přeočkování se opět počítá 21 dní do vývoje imunity. Z těchto důvodů se nyní uvádí datum očkování (datum fyzické aplikace očkovací látky), platnost od (ta platí až od 22. dne po očkování v případě primovakcinace či nedodržení data přeočkování) a platnost do (může se výrazně lišit podle typu vakcíny; počítá se od data aplikace vakcíny). Seznam očkovacích látek proti vzteklině registrovaných v ČR je uveden na
Komentář: Sérologický test musí být proveden u vzorku odebraného nejméně 30 dní po datu očkování a nejméně tři měsíce přede dnem neobchodního přesunu z určitého území nebo třetí země, jiných než těch, které jsou vyjmenovány v Příloze II Prováděcího nařízení č. 577/2013 (viz www.vetkom.cz). Týká se i transitu přes nevyjmenovaná území a třetí země. Sérologické vyšetření není toho času v žádném případě vyžadováno u přesunů v rámci EU. Hladina neutralizačních protilátek proti vzteklině musí být rovná či vyšší než 0,5 IU/ml. Vyšetření musí být provedeno v národní referenční laboratoři (v ČR SVÚ Praha-Lysolaje; laboratoře v EU na http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/approval_en.htm). Zasílá se 1-1,5 ml nehemolytického séra. Oddíl VI. může potvrzovat pouze soukromý veterinární lékař schválený pro vydávání pasu a odběr vzorků k sérologickému testu prokazujícímu ochranné protilátky proti vzteklině podle § 4a odst. 5 zákona č. 166/1999 Sb., veterinární zákon.
Komentář: Sérologické vyšetření se nemusí opakovat v případě uspokojivého výsledku a za předpokladu, že dané zvíře je přeočkováno během doby platnosti předchozího očkování.
Komentář: Nutné vyplnit v případě, že zvíře cestuje do Finska, Spojeného království, Irska, Norska nebo Malty. Datum a čas (!) ošetření musí odpovídat 24-120 hodinám před vstupem na území těchto států. V léčivu musí být účinná látka praziquantel a zaznamenává se i výrobce léčiva. Potvrzuje pouze schválený veterinární lékař.
Komentář: Vyplnění může být požadováno územími nebo třetími zeměmi, které pas akceptují. V těchto případech je nutné podmínky vstupu ověřit u státní veterinární správy země určení.
Komentář: Vyplnění může být požadováno územími nebo třetími zeměmi, které pas akceptují. V těchto případech je nutné podmínky vstupu ověřit u státní veterinární správy země určení a údaj musí do pasu zaznamenat schválený veterinární lékař. Jinak může v tomto oddíle záznamy o běžných očkováních provádět i neschválený veterinární lékař.
Komentář: Jde o povinný údaj v případě, je-li zvíře doprovázeno veterinárním osvědčením v souladu s právními předpisy EU týkajícími se zdraví zvířat. Veterinární osvědčení (vydává KVS) je nutné při všech obchodních přesunech a v případě neobchodního přesunu, je-li přepravováno více než 5 zvířat nebo není-li při cestě zvíře doprovázeno majitelem nebo osobou k tomu zmocněnou. Vyšetření provádí veterinární lékař schválený pro vydávání pasu a odběr vzorků k sérologickému testu prokazujícímu ochranné protilátky proti vzteklině nebo soukromý veterinární lékař schválený pro provádění vyšetření, zdravotních zkoušek a povinných preventivních a diagnostických úkonů v rámci veterinární kontroly zdraví, kontroly dědičnosti zdraví a kontroly pohody zvířat podle § 61 odst. 5 zákona č. 166/1999 Sb., veterinární zákon. Vyšetření nesmí být starší 48 hodin před vycestováním.
Komentář: Vyplňuje pouze úřední veterinární lékař v případech, kdy se podle platné legislativy provádí kontrola dokladů a totožnosti zvířete v zájmovém chovu příslušným orgánem odpovědným za kontrolu.
Komentář: Rezervováno pro doplňkové údaje vyžadované vnitrostátními právními předpisy. Jak správně zaevidovat pas? Jak zaregistrovat nový petpas? Přihlášte se na http://petpas.vetkom.cz/ Zadejte své "Uživatelské jméno" a "Heslo", které Vám bylo přiděleno sekretariátem KVL ČR. Po úspěšném přihlášení se Vám zobrazí úvodní stránka administrace petpasů. 1 krok - otevření okna seznamu pasů Klikněte v levém menu na položku "Pasy" Zobrazí se Vám Seznam vámi vydaných pasů. 2 krok Vyberte si číslo pasu, který právě vydáváte ze seznamu pasů, které Vám byly přiděleny a klikněte na Vydat 3 krok Řádek s číslem pasu se podbarví zeleně a může zadat zvíře kliknutím na ikonu "Nové zvíře" 4 krok Varianta A - nová osoba Klikněte na ikonku "Nová osoba" Zafajfkujte "stejná odpovědná osoba" Otevře se Vám nové okno Vyplňte údaje Můžete zadávat i rozšířené údaje jako je "Adresa", Kontakt - e-mail, Kontakt - telefon Tyto pole se Vám zobrazí po zafajfkování a kliknutím myší kdekoliv na šedé pole. Klikněte na ikonku "Vytvořit" Okno se samo zavře a vrátí vás zpět na zadání nového zvířete, ale již máte vyplněného a dosazeného majitele.
Vyplňte údaje Můžete zadávat i "Nepovinné údaje". Pole se Vám zobrazí po zafajfkování a kliknutím myší kdekoliv na šedé pole. Klikněte na ikonku "Vytvořit" Okno se samo zavře a vrátí vás zpět na zadání nového pasu, ale již máte vyplněného a dosazeného majitele a zvíře. Závěr Systém Vás informuje o úspěšném zadání pasu
K odběru, vystavování, vyplňování a evidenci pasů pro zájmové zvířata je nutné být veterinárním lékařem, kterého registrovala a schválila pro tuto činnost KVS. Schválený veterinární lékař je definován ve veterinárním zákoně jako soukromý veterinární lékař schválený krajskou veterinární správou pro síť epizootologického sledování a pro výkon některých, tímto zákonem stanovených činností. Soukromý veterinární lékař je definován jako veterinární lékař vykonávající veterinární léčebnou a preventivní činnost podnikatelským způsobem. Schválení je definováno jako udělení souhlasu k výkonu určité činnosti na základě splnění podmínek stanovených tímto zákonem. V současné době schvaluje KVS ČR v rámci veterinární činnosti pro celkem 9 různých činností. V rámci petpasů je schvalovaná činnost definována jako činnost podle kapitoly IV článku 15 nařízení EP a Rady (ES) č. 998/2003 o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu a změně směrnice Rady 95/65/EHS. Schválený veterinární lékař je poté veterinárním lékařem schváleným pro vydávání pasu podle § 4 odst. 1 písm. g) veterinárního zákona a odběr vzorků k sérologickému testu prokazujícímu ochranné protilátky proti vzteklině. Oddíl IV. Vydání pasu a oddíl VI. Sérologické vyšetření prokazující titr protilátek proti vzteklině může potvrzovat pouze soukromý veterinární lékař schválený pro vydávání pasu a odběr vzorků k sérologickému testu prokazujícímu ochranné protilátky proti vzteklině podle § 4a odst. 5 zákona č. 166/1999 Sb., veterinární zákon. Oddíl V. Očkování proti vzteklině a oddíl X. Klinické vyšetření může potvrzovat buď soukromý veterinární lékař schválený pro vydávání pasu a odběr vzorků k sérologickému testu prokazujícímu ochranné protilátky proti vzteklině nebo soukromý veterinární lékař schválený pro provádění vyšetření, zdravotních zkoušek a povinných preventivních a diagnostických úkonů v rámci veterinární kontroly zdraví, kontroly dědičnosti zdraví a kontroly pohody zvířat podle § 61 odst. 5 zákona č. 166/1999 Sb., veterinární zákon. Vystavování pasů pro cirkusová zvířata je další z oněch 9 činností, a jako taková není součástí schválení pro výše uvedené dvě činnosti (čili je potřeba žádat pro tuto činnost zvlášť). Pokud chce soukromý veterinární lékař získat schválení a být registrován u KVS, je nutné podat žádost. Formulář „Žádosti o schválení a registraci soukromého veterinárního lékaře“ je přístupný na Podmínky pro schválení soukromého veterinárního lékaře pro vydávání pasu jsou následující: a) vlastní čtecí zařízení mikročipů splňující požadavky ISO norem 11784 a 11785 b) znalost veterinární legislativy, která se vztahuje k veterinárním podmínkám pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu Registrace a schválení zavazuje schváleného veterinárního lékaře k vedení evidence pasů a dodržování platné legislativy, která stanovuje jeho povinnosti ve způsobu vystavování a vyplňování pasů. Při porušení daných povinnosti může KVS ve správním řízení odebrat schválení, či ho pozastavit. III. NEOBCHODNÍ Legislativa řešící obě oblasti je zmíněna v kapitole V. PRÁVNÍ NORMY TÝKAJÍCÍ SE PASU - LEGISLATIVNÍ PŘEHLED. Neobchodní přesun je definován v Nařízení č. 576/2013, a to jako přesun, jehož cílem není prodej ani převod vlastnictví zvířete v zájmovém chovu. Obchodní přesun není v žádném nařízení jasně specificky definován, nicméně odkazuje se na obecnou definici obchodu, což je směna zboží (zde zvířat) a služeb za úplatu. Pravidla pro neobchodní a obchodní přesun zvířat se částečně překrývají a nejsou tedy od sebe striktně oddělena. Naprostá většina případů, kterou řeší schválený veterinární lékař pro oblast pasů, jsou neobchodní přesuny (cestování se psy v rámci dovolených, pracovních cest, návštěv známých apod.). Pro všechny tyto případy platí pravidla pro neobchodní přesuny probrané v předešlých kapitolách. Výjimkou jsou neobchodní přesuny, kdy s jedním majitelem cestuje více než 5 zvířat. V tomto případě je na tento přesun „administrativně“ nahlíženo jako na obchodní, čili je nutné zvířata v průběhu 48 hodin před vstupem do cizí země klinicky vyšetřit a KVS musí vydat pro tato zvířata veterinární osvědčení (TRACES). Jestliže ale je účelem tohoto neobchodního přesunu účast těchto zvířat na soutěži, výstavě nebo na sportovní akci (či na přípravě na tyto akce) a majitel či oprávněná osoba předloží písemné potvrzení, že jsou tato zvířata přihlášena na zmíněnou akci nebo jsou registrována u sdružení pořádající akci a jsou navíc starší 6 měsíců, nemusí mít k tomuto přesunu veterinární osvědčení ani klinické vyšetření. Další výjimkou z neobchodního přesunu, pro níž platí pravidla pro obchodní přesun, je situace, kdy zvíře cestuje samo bez doprovodu majitele či oprávněné osoby. Typicky jde o situace, kdy majitel zvířete sám vycestuje za prací do zahraničí a po nějaké době si nechává zaslat letecky zvíře z domovského státu. U vystavování pasu za účelem neobchodního přesunu (dovolená) není nutné vyplnit do oddílu I. (Údaje o majiteli) jako prvního majitele chovatele feny předmětného štěněte, ale stačí jako prvního vyplnit stávajícího nabyvatele (čili nového majitele) štěněte. U obchodních přesunů musí být vždy jako první majitel uveden chovatel feny, od níž štěně pochází, nikoli obchodník. Zvířata přepravovaná za účelem obchodu musí být doprovázena veterinárním osvědčením a v průběhu 48 hodin před vstupem do cizí země musí být klinicky vyšetřena schváleným veterinárním lékařem. V případech obchodních přesunů je vždy vhodné předem kontaktovat místně příslušnou KVS a domluvit podmínky a praktickou realizaci vystavení potřebné dokumentace. |
IV. DOTAZY Z PRAXE DOTAZ: 18. 2. 2009 byl pes načipován a vydán pas, do kterého byla přepsána vakcinace vztekliny ze dne 19. 1. 2009. Od té doby pravidelně přeočkováván v době platnosti vztekliny. Je tento starý pas platný nebo musím vydat nový? ODPOVĚĎ: Tento pas byl neplatný pouze v časovém období od jeho vydání do druhé zapsané vakcinace proti vzteklině, která již byla po datu jeho vystavení. Jestliže probíhá standardně očkování a pravidelně se zaznamenává do pasu od roku 2009, nebude nikdo zkoumat, že první vzteklina datumově předcházela vydání pasu, protože následně již proběhlo několik přeočkování, které jsou již datumově v pořádku. DOTAZ: Naočkovala jsem vakcínou DHPPiLR 1. 12. 2014, ale v únoru chtěl majitel vystavit pas. Očipovala jsem, naočkovala znovu proti vzteklině monovalentní vakcínou a do pasu zapsala očkování proti vzteklině. Můžu přelepit DHPPiL s datem 1. 12. 2014 z očkovacího průkazu do pasu nebo pravidlo vztekliny platí i na tato očkování (nejdříve čip, pak vakcína)? DOTAZ: Paní z útulku má psa, který byl zachráněn z množírny. Dozvěděla se o tom jistá společnost z Dánska, která se rozhodla psy dovézt do Dánska a tam dát k adopci. Pas jsem vystavila na jméno majitelky, tedy paní z útulku. Povezou ho ale Dánové, kteří sem do ČR za tímto účelem přijedou. Paní jsem vystavila doklad na čip + pas + vakcínu, protože toto vše jí Dánové proplatí. V Dánsku dle slov paní z útulku nebude pes prodán, ale nabídnut k adopci. Jedná se o soukromý převoz nebo obchodní? Stačí čip + pas + vakcína vzteklina včetně 21denní lhůty, nebo potřebují ještě další náležitosti? DOTAZ: Pracuji jako zaměstnanec ve veterinární ordinaci, moje šéfová i já jsme schválené pro vydávání pasů. Pasy si objednáváme jen na jméno mé šéfové a jsou přidělené jen jí. Pasy ale vystavuji i já a podepisuji se do nich vlastním jménem a razítkem. Pasy poté registrujeme opět jen na jméno šéfové. Je v tom nějaký problém i z hlediska nových pasů? DOTAZ: Není mi úplně jasná „platnost vakcinace od“. Před pár dny jsem zavítala na webové stránky Velké Británie kvůli podmínkám cestování se zvířaty, na které odkazuje www.svscr.cz, konkrétně https://www.gov.uk/take-pet-abroad/rabies-vaccination-boosters-and-blood-tests. Den primovakcinace se považuje za den nula, tudíž pokud naočkuji vzteklinu např. 1. 12. 2014, platnost je až od 22. 12. 2014. Je to tak? DOTAZ: Byl předveden nečipovaný pes s klasickým očkovacím průkazem. Psa načipuji a musím provést revakcinaci, která se počítá jako primovakcinace, tzn., že zvíře může vycestovat až po 21 dnech. Povinnost revakcinace se týká jen vztekliny, která je podstatná pro vycestování? U kombinace DHPPi+L, tetanu, boreliozy apod. mohou být datumy o provedení vakcinace zapsané v petpasu starší než datum čipování? DOTAZ: Pracuji na hranicích s Německem a Polskem, a navíc v obci, kde je vyhláškou stanovena povinnost čipování psů. Ze sousedních zemí k nám hodně chovatelé cestují se svými zvířaty. Jak mám tedy postupovat, když mě majitel čipovaného zvířete požádá o vystavení petpasu? Do petpasu se dle mých informací v těchto případech místo data čipování zapisuje datum přečtení mikročipu a rovněž by se měla provést revakcinace. Pokud se nepletu, tak v očkovacím průkazu je sice kolonka pro vylepení kódu mikročipu, ale spolu s čipováním se majiteli zvířete předává i registrační karta/formulář k čipu, kde je uvedeno i datum provedení čipování a umístění mikročipu, tudíž údaj zcela dohledatelný. Totožný formulář zůstává i v evidenci veterinárního lékaře, který identifikaci provedl. DOTAZ: Majitel zvířete mně donesl potvrzení o čipování svého psa, které proběhlo před třemi lety, a chtěl vystavit pas. Taktéž mně předložil očkovací průkaz, ze kterého vyplývalo, že daný pes byl pravidelně očkován po datu čipování. Majitel se dožadoval, abych do pasu zapsal datum čipování (před třemi lety) a poslední vakcinaci proti vzteklině, kterou jsem ale neprováděl já. Můžu pas vystavit za těchto podmínek? Jestliže ale přinese majitel potvrzení o čipování z nějakého registru, ze kterého vyplývá, že čipování proběhlo třeba před rokem, a má z toho navíc vyplývat, že i vakcinace - která následovala po očipování - byla provedena na označeném psovi, záleží na vás, zda budete důvěřovat informaci, že čipování opravdu proběhlo tehdy a tehdy, a tedy čipování předcházelo vakcinaci. DOTAZ: Chovatel chce převážet do zahraničí štěně, které je mladší 12 týdnů a nebylo tudíž ještě očkováno proti vzteklině (nebo je v 21denní lhůtě tvorby imunity po očkování). Může ho převést? DOTAZ: Majitel 6týdenního štěněte chce štěně letecky poslat známému do Koreje. Jak mám postupovat? DOTAZ: Mám dva zaměstnance – veterinární lékaře. Potřebuji, aby mohli vystavovat a vyplňovat pasy. Jak to mám udělat? DOTAZ: Jsem společníkem společnosti s ručením omezeným. Nejsem tedy de iure fyzická osoba a přesto potřebuji vystavovat pasy. Jak to mám udělat? DOTAZ: Proč nemůže být schváleným subjektem pro určitou činnost právnická osoba? DOTAZ: 15. 12. 2014 jsem navakcinovala a načipovala psa. Nyní – v lednu 2015 - se majitel rozhodl, že chce vydat i pas. Musím znovu vakcinovat? A dále: Pokud tedy napíši do kteréhokoliv nového pasu datum vakcinace např. 5. 1. 2015, mám zapsat „platnost do 5. 1. 2016“ nebo musím připočíst 21dní? Jak postupovat, když se de facto nejedná o primovakcinaci, ale jedná se o první záznam do nového petpasu? DOTAZ: Mám k přečtení čipu napsat datum čipování, i když bylo čipování provedené mnou např. 15. 12. 2014? Musí tam být až datum po vystavení pasu, jestli tomu dobře rozumím. Je na první očkování proti vzteklině v novém pasu pohlíženo opravdu jako na primovakcinaci, přestože jde třeba o třetí přeočkování za život zvířete? DOTAZ: Je mi jasné, že při vystavení nového pasu je vždy nutné nové očkování vztekliny, ale nevím, zda je nutná 21denní lhůta na tvorbu imunity, jestliže bylo zvíře již před vystavením pasu pravidelně a řádně očkováno. DOTAZ: Mohu jako majitele zapsat osobu nemající bydliště v ČR? DOTAZ: Proč nejsou nevydané pasy (stará forma pasů) v databázi KVL nějak označené, že je již nelze vydat? DOTAZ: Chodí mi spousta majitelů, kteří mají pas, ale číslo jejich pasu buďto není vůbec uvedeno v centrální evidenci (jako by vůbec nebyl vyroben) nebo existuje v evidenci, ale pas není zjevně přidělen na zvíře (tedy nebyl de iure vydán/vystaven). Vzhledem k tomu, že se teď budou asi pasy více kontrolovat na hranicích, tak majitele upozorňuji, že jejich pas je neplatný, a teď už s tím nepůjde nic udělat. Většinou jsem žádala veterináře, který pas vystavil, aby jej dodatečně zaregistroval. Mohu do takového „neexistujícího“ pasu potvrdit očkování nebo to odmítnout? DOTAZ: Dostal se mi do ruky pas vystavený kolegou před 29. 12. 2014, čili stará forma pasu. Tento pas ale kolega nezaregistroval do evidence a proto je v ní pas stále označen jako „Připravený k vydání“. Jestliže pas dodatečně zaregistruji nyní, tj. po 24. 12. 2014, pak poruším pravidlo nevydávat starou formu pasu po 24. 12. 2014. Je to tak? DOTAZ: Je pas nezaregistrovaný v databázi neplatný, přestože byl řádně vyplněný? V. PRÁVNÍ NORMY TÝKAJÍCÍ SE PASŮ - A) EVROPSKÁ LEGISLATIVA NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) Č. 576/2013 ZE DNE 12. ČERVNA 2013 O NEOBCHODNÍCH PŘESUNECH ZVÍŘAT V ZÁJMOVÉM CHOVU A O ZRUŠENÍ NAŘÍZENÍ (ES) Č. 998/2003
PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) Č. 577/2013 ZE DNE 28. ČERVNA 2013 VZOROVÝCH IDENTIFIKAČNÍCH DOKLADECH PRO NEOBCHODNÍ PŘESUNY PSŮ, KOČEK A FRETEK, VYHOTOVENÍ SEZNAMU ÚZEMÍ A TŘETÍCH ZEMÍ A POŽADAVCÍCH NA FORMÁT, GRAFICKOU ÚPRAVU A JAZYKY PROHLÁŠENÍ POTVRZUJÍCÍCH SPLNĚNÍ NĚKTERÝCH PODMÍNEK STANOVENÝCH NAŘÍZENÍM EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) Č. 576/2013
SMĚRNICE RADY 92/65/EHS Z 13. ČERVNA 1992, KTEROU SE STANOVÍ VETERINÁRNÍ POŽADAVKY NA OBCHODOVÁNÍ SE ZVÍŘATY, SPERMATEM A EMBRYI (NOVELIZOVÁNA SMĚRNICÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2013/31/EU ZE DNE 12. ČERVNA 2013)
B) NÁRODNÍ LEGISLATIVA ZÁKON Č. 166/1999 SB. O VETERINÁRNÍ PÉČI
VYHLÁŠKA Č. 313/2014 SB. ZE DNE 16. PROSINCE 2014 O OZNAČOVÁNÍ A PASECH PSŮ, KOČEK A FRETEK V ZÁJMOVÉM CHOVU PŘI JEJICH NEOBCHODNÍCH PŘESUNECH
VYHLÁŠKA Č. 286/2014 SB. ZE DNE 5. PROSINCE 2014, KTEROU SE MĚNÍ VYHLÁŠKA Č. 382/2003 SB., O VETERINÁRNÍCH POŽADAVCÍCH NA OBCHODOVÁNÍ SE ZVÍŘATY A O VETERINÁRNÍCH PODMÍNKÁCH JEJICH DOVOZU ZE TŘETÍCH ZEMÍ, VE ZNĚNÍ POZDĚJŠÍCH PŘEDPISŮ
C) VNITŘNÍ PŘEDPISY KVL ČR VNITŘNÍ PŘEDPIS O REGISTRACI PETPASU
______________________________________ Poslední revize dokumentu 26.02.2015 |